Zencefil Kardeş Zencefil Kardeş Zayıflat Bizi Zencefil Kardeş!

Zencefil Kardeş Zencefil Kardeş Zayıflat Bizi Zencefil Kardeş!

Zencefilin zayıflama sürecinde etkinliğine dair birçok söylenti mevcuttur. Bu söylentiler yersiz de değil, zira zencefil kökünün içerisindeki gingeroller safra salgısını artırarak, yağların sindirimine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra kan şekerini düşürücü etkisi olduğu için zayıflama sürecinde tatlı krizlerini önlemede yardımcı olabilir.

Peki günlük ne kadar zencefil tüketebilirim?

Zencefilin hamilelerde günlük 1 g tüketilmesi sonucu mide bulantısına iyi geldiği bilinmektedir. Bu sonuç bize günlük güvenilir zencefil miktarının 1 gram olabileceğini göstermektedir. Zencefilin kan sulandırıcı ve kan şekerini düşürücü etkisi olduğu için, şeker hastalarında ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanan bireylerde dikkatli tüketilmesi önerilmektedir. Safra artırıcı etkisi nedeniyle safra kesesi bulunmayan kişilerde kullanılmaması uygun olacaktır.

Nasıl tüketmeliyim?

Taze zencefil çayı yapmak için, zencefili iyice yıkadıktan sonra sert kabuğunu temizleyin.Kaynamış suyun içine atmak isterseniz ince ince dilimleyebilir ya da rendeleyebilirsiniz. Ya da zencefili bardağa koyup üstüne kaynatılmış sıcak su dökebilirsiniz. Her iki yöntemde de 10 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. Demleme süresi uzarsa çayın tadı biraz acılaşabilir.

Son Olarak:

Tüm bu bitkisel tavsiyeler sihirli bir değnek değildir ve hayatınızı tek başına değiştirmez. Bunlar sağlıklı beslenmenin amacı değil birer aracı olacaktır. Mutlu ve sağlıklı günleriniz olsun! 🙂